Spotkanie opiekunów SKC

W weekend od 19 do 21 kwietnia odbyło się spotkanie formacyjno-integracyjne dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas (SKC). Do ośrodka wypoczynkowego „Rewita” w Mielnie przybyło 20 katechetów i nauczycieli.

O możliwościach wychowawczych dziecięcego i młodzieżowego wolontariatu mówiła zebranym s. Magdalena Weimann, franciszkanka Rodziny Maryi. Warsztaty na temat korzystania z mediów społecznościowych poprowadził Mirosław Filiczkowski. Natomiast dyrektor Caritas diecezjalnej ksiądz Łukasz Bikun omówił kalendarium życia diecezji.  Inicjatorem tegorocznego, którego celem jest ożywienie i wzmocnienie działalności szkolnego wolontariatu, jest ks. Krzysztof Sendecki powołany na nową funkcję w Caritas jako koordynator SKC.

‒ Potencjał, jaki posiadamy jako koła Caritas warto dobrze skoordynować – powiedział ks. Sendecki. ‒ Z tym że nie chodzi o wyznaczanie komuś zadań, ale zapewnienie mu poczucia zaopiekowania, troski o to dzieło razem z nim. Jednym słowem rozłożenia takiego parasola bezpieczeństwa i umożliwienie wspólnej realizacji celów Caritas, w tym przypadku relacji z młodym pokoleniem w duchu miłosierdzia wobec ludzi potrzebujących pomocy.

Dyrektor Caritas diecezji, ks. Łukasz Bikun, podkreśla, jak ważnym zadaniem jest troska o opiekunów SKC, między innymi z tego względu, że oni są tą częścią struktury, która trwa nieprzerwanie w tym zadaniu, podczas gdy uczniowie dołączają do niego i opuszczają je kończąc edukację w danej placówce.

‒ Mamy świadomość, jak wymagające jest to zadanie dla opiekunów, stąd proponujemy im spotkania skierowane właśnie do nich, a także szkolenia, warsztaty – mówi ks. Bikun. ‒ Wzmacnianie tej grupy osób gwarantuje stałość misji Caritas.